Ceyhan Deniz Terminali’nde 500. Tanker Sevinci

İlk tanker yüklemesinin 2006 yılı Haziran ayının başında yapıldığı Ceyhan Deniz terminalinde, 500. tanker sevinci yaşanıyor.

14 Haziran 2008 Cumartesi günü saat 10.00 civarında terminal iskelesine yanaşan ST Helen adlı Malta bandıralı tanker, yüklenen 500. tanker olacak. St Helen’e 630.000 varil ham petrol yükleme yapılacak. Tankerin 15 Haziran gününün ilk saatlerinde terminalden ayrılması planlanıyor.

ST Helen'in iskeleye yanaştığı sırada 499. tanker olan Ice Transporter tankerinin de yüklemesi devam ediyordu.

BTC Hattının Türkiye kesimini işletmekte olan BIL personeli, 500. tanker sevincini, kahvaltılı bir toplantıyla kutluyor. 500. Tankerin terminale yanaştığı saatlerde başlayan kutlamaya personel aileleriyle birlikte katılıyor.

BIL Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Salih PAŞAOĞLU, kutlamada yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“ Bugün hep birlikte 500. tankerin gururunu yaşıyoruz. BIL ailesi olarak, dünya standartlarında gerçekleştirdiğimiz işletmecilikle, her gün yeni başarılara ulaşıyoruz. İlk tankeri yüklememizin üzerinden henüz 2 yıl geçmişken bugün 500. tankere ulaştık. Bu hepimizin başarısı, hepinizi yürekten kutluyorum.500 tankerle, toplam yüklemede 394 milyon varile ulaştık. Yüklediğimiz bu petrol, Azerbaycan ve Gürcistanın ardından ülkemize ulaştı. 394 milyon varil Azeri petrolü, ülkemiz sınırları içinde, 4 pompa istasyonu, 2 basınç düşürme istasyonu ve 52 blok vanayı geçerek 1076 kilometre yol katetti. Buradan da güvenli bir şekilde dünya pazarlarına sevkettik.

4,5 milyon adam saat iş günü kayıpsız çalışma ile , işçi sağlığı ve iş güvenliği kurallarına tam uygun olarak, en üstün kalite standartlarında bu başarıyı gerçekleştirdik. Olağan üstü günlerde olağan üstü eforla çalışarak en kısa zamanda işi başlattık ve tüm ilgili ve yetkililerden tam not ve takdirler aldık. Ne taşkın bizi durdurabildi, ne başka dış müdahaleler ne aşırı vibrasyon, ne de elektrik kesilmeleri. Başarı siz arkadaşlarımındır hepinizi candan kutluyorum. Hep birlikte bininci, beş bininci tankerlere...”

Genel Müdür yardımcıları İzzet DÜNDAR ve Erol TUTAL'la birlikte iskele kontrol odasına geçen Salih PAŞAOĞLU, burada ST Helen Kaptanı Nikolaos ZYGOURS'a hediyeler verdi. Günün anısına plaket ve çiçek takdiminin yanında, mürettebat için de Türk baklavası ikram etti.

Hediyelerden çok mutlu olduğunu belirten Kaptan ZYGOURS; "Terminaliniz adeta bir sanat eseri. Dünyanın her yerinde çok çeşitli limanlara gidiyoruz, ancak sizin terminaliniz gerçekten harika. Çok yüksek standartlarda çalışıyorsunuz. Sağlık Emniyet duyarlılığınız mükemmel. Daha önce de BTC Terminalinden yüklemeler yaptık. Buraya geldiğimizde en rahat çalışma ortamını buluyoruz. Umarım, 1000., 5000. tanker de biz oluruz" şeklinde konuştu.