BVT30 Acil Durum Yönetimi

5 Ağustos 2008 gece yarısında 30 numaralı blok vana istasyonumuz BVT30'da yangın başladı. Yangının başlamasıyla birlikte elektronik kontrol mekanizmalarıyla anında petrol akışı durduruldu. 3 numaralı pompa istasyonundan olay yerine intikal edilirken, eş zamanlı olarak Ceyhan Deniz Terminali'nde toplanan Acil Durum Yönetim Ekibi kriz yönetimine başladı.

İlk müdahalelerin ardından, çalışmaları olay yerinde gözlemlemek ve yürütmek üzere, kiralanan bir uçakla bölgeye giden BIL Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Salih PAŞAOĞLU ve yöneticiler yangının söndürülmesine kadar çalışmalarını olay yerinden yürüttüler. Sağlık, Emniyet, Çevre Direktörü Bülent İNANÇ, Yardımcı Teknik Direktör Fazıl ŞENEL, Boru Hattı Grup Müdürü Sezai KÖSE, Teknik Destek Grup Müdürü Mustafa TALAYHAN, Acil Durum Müdahale Müdürü Adem DİNÇAY, Boru Hattı Teknik Müdürü Şerafettin GÖRDEBAK, Korozyon Kontrol Müdürü Ahmet ER ve PT3 Müdürü Murat ETİ’den oluşan yönetim heyeti, yangın bölgesinde yaptıkları gözlem ve değerlendirmelerle, müdahalelerle ilgili kararların verilmesi ve gerekli yönlendirmeler hususunda yoğun bir performans gösterdi. Teknik Direktör Erin FORD’un sahaya intikalinin ardından, saha çalışmalarıyla ilgili yönlendirme işlevini Sağlık Emniyet Çevre Direktörü ile birlikte Teknik Direktör devraldı ve diğer yetkililer görev bölgelerine dönerek Acil Durum Yönetim ekibiyle birlikte çalışmalarını sürdürdüler.

Öncelikle insan ve çevreye herhangi bir zararın gelmemesi prensibiyle yürütülen çalışmalarda, kısa sürede olay yerinde yangın kontrol altına alınarak, kalıcı müdahale sürecinin hazırlıklarının tamamlanması amacıyla yangın kontrollü olarak devam ettirildi. Kriz yönetim ekibi ve olay yeri teknik ekiplerinin kararıyla yangının söndürülmesinin ardından ivedilikle başlanılan tamirat işlemleri 20 Ağustos 2008 günü tamamlanarak BTC boru hattından petrol akışı tekrar başladı.

BTC işletmesinin temel karakteristiği olan yüksek standartta Sağlık Emniyet duyarlılığıyla başarı ile gerçekleştirilen çalışmaların ardından, çalışmalarla ilgili aşağıdaki mesajlar yayınlandı:

Değerli arkadaşlar,

BVT30’ da 06 Ağustos 2008 günü meydana gelen yangın olayının ardından BIL IMT ve SRT yangınla mücadele, petrol yayılımını önleme ve nihai olarak borudan petrol kaçağını durdurma konusunda son derece başarılı ve profesyonel bir çalışma sergilemiştir.  15 Agustos 2008 (Cuma) itibariyle sahadaki tamir işleri ve hattın yeniden işletmeye alınması çalışmalarına geçilmekte olup IMT’ nin aktif görevi sona ermiştir.

Bu vesile ile özveri ile çalışarak sıfır kaza ve yüksek çevre hassasiyetiyle çok kısa sürede hattı yeniden işletme aşamasına hazırlayan bütün arkadaşlarımızı gönülden kutluyor, teşekkürlerimizi sunuyoruz, işletmeye almak üzere tamir çalışmalarını yürütecek arkadaşlarımıza da başarılar diliyoruz.

TEBRIKLER...

Ayrıca, bu süre zarfında bizlere destek olan BTC Co. BST ekibine de teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Doç Dr Bülent İNANÇ

BIL SEÇ Direktörü, Yönetim Kurulu Üyesi

 

Sincere thanks to your team and all those involved at BIL for this huge effort, and for bringing it to a conclusion in such a safe manner.  A great outcome under very difficult circumstances.

Can Suphi

BTC Co Turkey Director

 

I agree the initial response to this unfortunate incident was very professional.  The site was quickly secured and controlled.  Good judgement was used to not put people in harm's way and to minimize environmental impacts.  Following great preparation for handling escaping oil, the fire was safely extinguished, the key first step towards repairs.

Thanks much for a job well done.

Regards,

Kemp Copeland

BTC Co Operations Director

 

Thank you very much for the great job done in such unusual and difficult circumstances. Very  professional.

Best regards,

Rashid Javanshir

BTC CEO