Yüklemeler Yeniden Başladı

Ceyhan Deniz Terminali’nden, 6 Ağustos günü çıkan yangın sebebiyle kesintiye uğrayan tanker dolumlarına yeniden başlandı.

6 Ağustos 2008 günü, Erzincan Refahiye bölgesindeki 30 numaralı blok vanada çıkan yangın sebebiyle faaliyetlerin durduğu BTC boru hattında, 21 Ağustos günü hatta petrol akışının başlamasının ardından, 25 Ağustos akşamı tankerlere petrol yüklenmeye de başlandı.

Yangının ardından “öncelikle insana ve çevreye herhangi bir zararın gelmemesi” prensibiyle yoğun bir şekilde sürdürülen çalışmalarla yangın kontrol altına alınmış ve muhtemel petrol sızıntısına karşı tedbirlerin alınmasının ardından 11 Ağustos günü saat 11.11 de yangın tamamen södürülmüştü. Güvenlik incelemeleri ardından kısa sürede tamamlanan tamirat ve bakım çalışmalarıyla hattın yeniden işletmeye açılması sağlandı.

Ceyhan Deniz Terminalinden petrol yüklemeye başlanmasının ardından açıklama yapan BIL Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Salih PAŞAOĞLU şöyle konuştu:

“ 2006 yılından beri işlettiğimiz boru hattımızda ilk kez böyle bir kaza bir mücbir sebep yaşamaktan dolayı çok üzgünüz. Ancak ekiplerimizin doğru kararları ve yoğun çalışmaları neticesinde böylesine bir kazayı bu kadar kısa bir sürede ve başarıyla atlatmış olmanın, çalışmalarımız sırasında çevreyi çok iyi korumuş olmanın, memnuniyetini yaşıyoruz.

21 Ağustos günü tamirat çalışmaları tamamlanmış ve boru hattımız yeniden devreye alınmıştı. Bugün de yangının ardından ilk yüklemeyi yapıyoruz. Dün akşam saatlerinde terminalimize yanaşan iki tankere petrol yüklemeye başladık. İnşallah bundan sonra böyle kazalar yaşamayız.”

Yüklenen tankerlerle birlikte Ceyhan’dan yüklenen tanker sayısı 558 e ulaşırken, terminalden dünya pazarlarına sevkedilen toplam Azeri petrolü miktarı 440 milyon varili aştı.