Çifte Bayram Kutluyoruz

Kurban Bayramına kavuştuk ve Ceyhan’dan sevk edilen petrol 500 milyon varile ulaştı.

Mübarek Kurban Bayramını idrak ettiğimiz ve sürur ve coşkuyla kutladığımız bu kutlu günlerde, aynı zamanda 500 milyon varil ham petrolü Ceyhan iskelesinden selametle sevk etmiş olmanın da gurur ve coşkusunu yaşıyoruz.

Dile kolay; 500 milyon varil ham petrolü Ardahan'da Türkiye sınırında alıp, 4 pompa istasyonundan ve iki pig istasyonundan geçirip, 1076 km boyunca çok zor coğrafi, topografik ve iklimsel şartlarda taşıyıp, Ceyhan’ dan tankerlere yükleyerek dünya pazarlarına sevk ettik. Türkiye’nin yüzünü ağarttık, Türkiye’nin gururu olduk. Bir Türk şirketinin böylesine önemli bir projeyi dünya standartları üstünde işletebileceğini tüm dünyaya gösterdik. Azerbaycan ve Gürcistan’da henüz alınamamış olan, ISO 14001 ve OHSAS 18001 Kalite belgelerini kolaylıkla aldık. Dünya standartları üstünde Kalite, Çevre, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği standartlarıyla, hatasız teknik çalışmayla, mücbir sebeplerin doğurduğu kriz durumlarını bile en kısa sürede, tamamen profesyonelce ve mükemmel bir performansla aşarak işletmemizi gerçekleştirdik. Dünya enerji pazarlarında Türkiye’nin itibarına itibar kattık.

Ev Sahibi Ülke Anlaşmasında (HGA) öngörülmesine rağmen,  Dünya örneklerine uygun yapılmamış olan, yakıt giderinde üst sınır(cap), ücrette eskalasyon ve akışta garanti(throughput) taşımayan, işletmeciyi değişen dünya ekonomik şartlarının kucağında çaresiz bırakan bir İşletme Anlaşmasıyla çalışıyor olmamıza rağmen, Kalite ve HSE standartlarından taviz vermeden mükemmel bir performansla çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz.

Tüm arkadaşlarımı ulaştığımız bu başarılı durumdan ötürü candan kutluyorum.

Tüm arkadaşlarımın Mübarek Kurban Bayramını candan tebrik ediyor, sevdikleriyle birlikte nice mutlu bayramlar ve nice başarılı çalışmalar diliyorum.

Salih PAŞAOĞLU

BIL Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı