EPDK’dan BTC Ziyareti

EPDK Başkanı Hasan KÖKTAŞ, ikinci başkan Yusuf TÜLEK ve diğer kurul üyeleri BTC Ceyhan Deniz Terminalinde incelemelerde bulundu.

BOTAŞ Genel Müdürü H. Saltuk DÜZYOL’un  eşliğinde terminale gelen KÖKTAŞ ve EPDK heyeti, BIL Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Salih PAŞAOĞLU’ndan brifing aldı.

BTC işletmesinde BIL’in geçirdiği aşamalar ve kazandığı başarıları anlatan Paşaoğlu, özellikle verimlilik rakamları ve hatasız işletim süreci konularının altını çizdi.

BTC İşletmesinde %100 Verimlilik

BTC boru hattının işletmeye açılmasından bu yana doğal afet ve zorlayıcı dış sebepler dışında, boru hattında işletmecilikten kaynaklanan hiçbir aksama ve duruşun yaşanmadığını belirten Salih PAŞAOĞLU; “BIL, başarılı bir organizasyon ve uluslararası standartlarda bir çalışma ile BTC hattını işletiyor. Bugüne kadar BTC hattında, işletmecilik kusuru sebebiyle herhangi bir olumsuzluk yaşanmamıştır. Bunu eğitimli kadromuz ve dikkatli, titiz çalışmamıza borçluyuz. Sürekli izlenmekte ve değerlendirilmekte olan çalışmalarımız, son dörtı aylık dönemde %98.7’lik verimlilik ortalamasının üzerinde rakamlarda seyretmektedir. Bu durum hattın yüklenicisi konsorsiyum temsilcilerinin de takdirlerini toplamıştır” şeklinde konuştu.

BTC Şirketi temsilcileri Şölen KARAVELİOĞLU ve Murat LECOMPTE’un da hazır bulunduğu ziyarette EPDK Başkanı Hasan KÖKTAŞ: “21. yüzyılın projesi, en büyük projelerinden olan BTC boru hattının Ceyhan Deniz Terminalini yerinde görebilmek ve Sayın Genel Müdürlerden bilgi almak şansına kavuştuk. 2006 dan beri Türkiye üzerinden dünyanın her yerine petrol taşıyan bu hattın önümüzdeki yıllarda  ülkemize daha büyük katkılar sağlamasını bekliyoruz. Başarılı çalışmalarınızdan dolayı hepinizi yürekten kutluyoruz” şeklinde konuştu.

Ana kontrol merkezi, terminal iskelesi ve tank sahalarına yapılan gezinin ardından konuk heyet terminalden ayrıldı.