Başbakan Erdoğan: BTC Başarı ile İşletiliyor

Nabucco İmza Töreninde BTC Vurgusu

13 Temmuz 2009 Pazartesi günü hükümetlerarası anlaşması imzalanan NABUCCO projesinin en büyük referans kaynağı BTC Hampetrol Boru Hattı oldu.

Doğu - Batı enerji koridorunun merkezinde yer alan ve dünya enerji piyasalarında etkin rol üstlenmek isteyen Türkiye'nin en büyük kozu, gerçekleşmiş ve başarı ile yürütülmekte olan BTC projesi...

13 ülke temsilcisinin hazır bulunduğu imza töreninde konuşan Başbakan Erdoğan: "Nabucco için rüya proje deniliyor, gerçekleşmesi imkansız yorumları yapılıyor. BTC projesi için de aynı şeyler söylenmişti ama şimdi hep birlikte görüyoruz ki BTC başarı ile işletilmekte" şeklinde konuştu.

Konuşmasında işletme başarısına vurgu yaptığı BTC'yi yakından takip eden Başbakan, 13 Temmuz 2006 tarihinde yapılan resmi açılış törenine bizzat katılmış ve açılışın ardından da 1 Eylül 2006 günü BTC Ceyhan Deniz terminaline gelerek incelemelerde bulunmuştu.

BTC hattının, ilk tankerin yüklendiği 4 Haziran 2006 tarihinden itibaren başarılı bir şekilde işletilmesi, ülkemizin yer alacağı diğer projelerde de elini güçlendirmektedir.

Sayın Başbakanımızın ağzından tüm dünya önünde vurgulanan işletme başarımızla gurur duyuyor ve tüm BIL personeli olarak ülkemiz için her zaman daha iyisini hedefleyeceğimize söz veriyoruz. Bu vesileyle de ülkemizin yer alacağı tüm enerji projelerine her türlü katkıyı sunmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz.