BIL, Fransa Türk Mevsiminde

Genel Müdürümüz Salih PAŞAOĞLU Fransa’da Türk Mevsimi etkinliklerine katıldı.

9 Ekim 2009 Cuma günü Paris’te, Fransa’da sürdürülen Türkiye Mevsimi etkinlikleri çerçevesinde, TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği), TÜSİAD (Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği) ve Tüsiad’ın Fransa’daki muadili MEDEF (Mouvement des Enteprises de France) tarafından, Türkiye Fransa ekonomik ilişkilerini ele alan; “Dünyada ve Avrupa’da Daha Güçlü Olmak İçin: Türk – Fransız Ortaklığı” adlı bir toplantı düzenlendi. Açılış konuşmasını Cumhurbaşkanımız Abdullah GÜL ve Fransa Başbakanı M. François Fillon’un yaptıkları programın, “Enerji Sektöründe Türk-Fransız İşbirliği: Enerji Arz Güvenliğini Nasıl Sağlarız” başlıklı oturumunda Genel Müdürümüz Salih PAŞAOĞLU bir konuşma yaptı.

Programın açılış konuşmasında Türk ekonomisinin potansiyeli hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanımız Abdullah GÜL: "Benim ülkemin algılanmasıyla gerçeği arasında çok fark var. Türkiye Avrupa'nın en büyük ekonomilerinden biri." ifadelerini kullandı. "Fransa ile uluslararası tüm konularda çıkarlarımız ve düşüncelerimiz ortak" diyen Abdullah Gül; "Üye ülkelerden hiçbir talebimiz yok. Kendimizi geliştirmemiz için fırsat verin diyoruz. AB konusundaki ısrarımız bu yüzden. Standartlarımızı AB standartlarına getirmemize fırsat verin. Bugün sonuca ilişkin tartışmalara girmeye gerek yok. Yolumuza devam etmemiz gerekli." şeklinde konuştu. Gül, ayrıca Türkiye'nin 71 milyondan ibaret olmadığını, Ortadoğu, Kafkaslar ve Orta Asya'ya uzanan hinterlandı ile devasa bir potansiyelinin bulunduğunu söyledi.

Fransa Başbakanı Fillon, MEDEF Başkanı Laurence Parisot, TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yaptıkları konuşmaların ardından; Türk Fransız İşbirliği: Yeni Pazarlar Kazanma, Enerji Sektörü ve Arz Güvenliği, Yenilenme Stratejileri başlıklı oturumlara geçildi.

Türk Fransız İşbirliği: Enerji Sektörü ve Arz Güvenliğinin Sağlanması oturumuna konuşmacı olarak katılan Genel Müdürümüz Salih PAŞAOĞLU, konuşmasında: “Türkiye, hem kendi içinde enerji arz güvenliğini artırmak için tedbirler alıp projeler geliştirirken (yerli ve yenilenebilir enerjiyi teşvik, doğalgazda kaynak çeşitliliği ve fosil yakıtlara alternatif olarak Nükleer Enerjiye geçmek vb),  hem de katkı verdiği Uluslararası Enerji Projeleri ile kaynak çeşitliliği sağlayarak Avrupa’ ın enerji arz güvenliğine büyük katkı vermektedir. Başında olduğum BIL Şirketi bu projelerden biri ve öncü konumunda olan BTC Projesinin Türkiye Kesiminin işletmesinden sorumludur”   dedi. Örneklerle ve haritalarla zenginleştirdiği konuşmasını dikkatle dinleyen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ile Fransa Ekonomi ve Endüstri Bakanı Christine Lagarde birer konuşma yaptı.

Toplantı MEDEF tarafından verilen kokteyl ile sona erdi.