Ailelerimizle Birlikte İncirli Plajını Temizliyoruz

Ceyhan Deniz Terminali bitişiğinde yer alan İncirli Köyü plajında Ceyhan Kaymakamı Gürbüz KARAKUŞ, Kurtpınar Belediye Başkanı Mehmet Göregen ve BIL Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. İbrahim PALAZ’ın katılım ve öncülüğünde, BIL personeli, çeşitli kurum ve kuruluşlardan gönüllülerce Plaj Temizlik Kampanyası 10 Temmuz 2010 da düzenlenmiştir. Söz konusu etkinlikte gönülülerce 700kg atık toplanmıştır. Bu atıkların100 kilogramı pet plastik ile 600 kg geri dönüşemeyen atıktır. Bu atıkların ayrıştırılması BIL tesislerinde yapılmıştır.

Söz konusu anlamlı etkinlik dolayısıyla BIL Genel Müdürü PALAZ yaptığı konuşmada;

“Botaş International Limited BTC Ham Petrol Boru Hattı’nın Türkiye sınırlarındaki işletmeden sorumlu T.C. tarafından atanmış bir kuruluştur. Bilindiği gibi BTC hattının Türkiye’deki uzunluğu 1076km dir. BIL, BTC hattını 7 noktadaki tesislerden ve 52 adet blok vana istasyonu ile işletmekte, yıllık işletme verimini %99,3 gibi yüksek bir oranda gerçeleştirmektedir. BTC hattından 2 Haziran 2006 tarihinden 12 Temmuz 2010 tarine kadar geçen 49 ayda, 1205 tankere, 946.456.694 ham petrol yüklenmiş ve dünya pazarına sunularak, enerji arz güvenliğine katkıda bulunulmuş, Türkiye boğazlarındaki risk azaltılmıştır.

BIL, tesislerinde dünya standartlarında Çevre, Kalite ile İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği uygulamaları hayata geçirmekte ve uluslararası denetim kurumlarından sertifikalandırılmaktadır. BIL, aynı zamanda tesislerine komşu olan yerleşim birimlerinde yaşayan yöre insanları ile sıkı ilişkiler kurmakta ve iş tecrübesinden edindiği   çevre ve sağlık konularındaki birikimini yöredeki kurumlarla ve sivil toplum kuruluşlarıyla paylaşmayı arzulamaktadır. Bu duyarlılığa en güzel örnek, geçtiğimiz 10 Temmuz 2010 günü BIL’in Ceyhan Deniz Terminal Tesislerinin komşu olduğu  Ceyhan ilçesi, Kurtpınar Beldesi İncirli Mahallesinin kumsalının belediye ve STK larla birlikte temizlenmesidir. Söz konusu etkinlik “Ailelerimizle Birlikte İncirli Plajını Temizliyoruz” sloganıyla yola çıkılarak icra edilmiş, ve etkinliğe Ceyhan Kaymakamlığı, Ceyhan Milli Eğitim Müdürlüğü, TEMA Vakfı gönüllüleri, Kurtpınar sakinlerinden oluşan yaklaşık 500 kişi katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalamasının  14 olması geleceğe umutla bakmamızı sağlamaktadır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”  dedi

Ceyhan Kaymakamı Sn. Gürbüz KARAKUŞ  yaptığı konuşmada ise " Bu gün burada çok anlamlı ve bilinçli bir çaba ortaya konmaktadır,küresel bir sorun olan çevre kirliliği konusunda , kirlettiğimiz çevrenin büyük faturalarını yine biz insanlar ödemekteyiz bu nedenle  duyarlı bir bilinç oluşturmak çok önemlidir, özellikle sivil toplum kuruluşlarının bu konuda  hassasiyetleri çok önemlidir, ilçemizde de bu hassasiyeti görmek ve çocuklarımıza gençlerimize yansıtmak için bu temizlik etkinliğne katılıyoruz. Halkımızda temizlik bilincinin oluşması için bu tür etkinliklerin sıkça yenilenmesi ve sahilin temiz tutulması konusunda vatandaşın bilgilendirilmesi çok önemlidir .kentimizi de evimiz gibi temiz tutalım en iyi temizlik, kirletmemektir" dedi.