Yaralı Caretta Caretta’ya BIL'den Şefkat Eli

Ceyhan Deniz Terminali bitişiğindeki İncirli Köyü kumsalında bulunan yaralı Caretta Caretta, BIL Çevre Birimi ekipleri ve “Kaplumbağa İzleme Projesi’ni” birlikte yürüttüğü paydaşları DOKAY ve EKAD’ın tedavi ve bakımına alındı.

Bir süre önce BIL’in öncülüğünde plaj temizlik kampanyasının gerçekleştirildiği, İncirli köyü sakinlerince tespit edilen yaralı kaplumbağa, BIL çevre birimine bildirildi. BIL ekipleri, proje ortaklarının da desteğiyle yaralı Caretta Caretta’yı Çukurova Üniversitesi, Su Ürünleri Fakültesi, Deniz Ürünleri Araştırma İstasyonu tesislerine nakletti ve burada, tedavi ve bakım için uygun ortam oluşturuldu.

BIL’in lojistik destek ve koordinatörlüğünü üstlendiği tedavi ve bakım hizmetlerini, Kaplumbağa İzleme Projesi çalışanı Ahmet Yavuz Candan ve diğer ekip üyeleri yürütüyor. Kaplumbağanın durumunun iyiye gittiği ve tedaviye olumlu cevap alındığını belirten ekip üyeleri, yaralı kaplımbağayla adeta bir bebek gibi ilgileniyorlar.

Proje danışmanı, Ordu Üniversitesi Öğretim Elemanı Onur Candan Caretta Caretta’nın durumuyla ilgili: “Yaralı bireyimiz, 35kg ağırlığında erişkin bir dişi Caretta Caretta. Başına kesici olmayan bir cisimle darbe almış. Durumu iyiye gidiyor ve tedavisinin ardından en kısa zamanda, tekrar doğaya bırakmayı hedefliyoruz. Yaralı kaplumbağanın tedavisi oldukça uygun bir ortamda yürütülüyor ve arkadaşlarımız özveri ile tedavi ve günlük bakımı yürütüyorlar. Çalışmayı yürüten arkadaşlarıma ve bu süreçte her türlü desteği veren BIL'e teşekkür ediyorum” şeklinde açıklamada bulundu.