Nazlıcan Denize Kavuştu

Temmuz ayında, İncirli Köyü sahilinde yaralı olarak bulunan ve tedavi altına alınan caretta Caretta cinsi deniz kaplumbağası Nazlıcan, tedavisi tamamlanarak denize geri bırakıldı.

Temmuz ayında, BIL’in organizasyon ve öncülüğünde sahilinde temizlik kampanyası gerçekleştirilen İncirli Köyü sakinleri, sahile yaralı bir şekilde vurmuş olan deniz kaplumbağasını, BIL Çevre birimine haber verdi. BIL ekipleri ve Deniz Kaplumbağası İzleme Projesi çalışanlarıyla birlikte bakım ve tedavi altına alındı. Tedavi sürecinde adeta bir bebek gibi ilgilenilen kaplumbağaya, BIL çevre birimi ve Deniz Kaplumbağası İzleme Projesi çalışanları NAZLICAN adını verdiler.

Nazlıcan, tedavisinin tamamlanmasının ardından,  Genel Müdürümüz İbrahim PALAZ’ın da katılımıyla doğal yaşama bırakıldı. Nazlıcan denize bırakılırken hazır bulunan, Adana İl Çevre Müdürlüğü yetkilileri ve basın mensuplarına hitabeden İbrahim PALAZ, şu noktalara vurgu yaptı:

• Temmuz ayı içerisinde, sahilinde temizlik kampanyası gerçekleştirdiğimiz İncirli Köyü plajına yaralı olarak vuran Nazlıcan, köy sakinlerince bulunmuş ve bölgedeki başka hiçbir kuruma değil doğrudan BIL’e haber verilerek koruma altına alınması sağlanmıştır.

• Öncelikle, BIL çalışanlarının, komşu yerleşim yerlerinde oluşturdukları bu iyi imajın altını çizmek istiyorum. Boru hattı güzergahımızdaki tüm komşularımız, bizim insana ve çevreye verdiğimiz önemi çok iyi bilmektedir. Biz bu konulardaki duyarlılıklarımızı, onlarla da her vesile ile paylaşmakta ve bu seviyenin ülkemiz açısından topluca yükseltilmesini hedeflemekteyiz.

• Çevre birimlerimizce tedavi ve bakım altına alınan Caretta Caretta deniz kaplumbağası ile arkadaşlarımız arasında adeta duygusal bir bağ oluşmuş durumda. Arkadaşlarımız, dostlarına NAZLICAN adını koydular. Biz projenin başlangıcından beri, karada ve denizde çevresel izleme çalışmalarını titizlikle yürütüyoruz. Deniz Kaplumbağası İzleme projemiz kapsamında, binlerce kaplumbağa yavrusunun güvenli bir şekilde denize ulaşımını sağladık. Nazlıcan da, bizim kaplumbağa ailemizin bir parçası oldu.

• Her bir ferdiyle, her türlü değeriyle bu ülke bizim. Nazlıcanıyla da bizim. Nazlıcan’ı da doğal yaşamına kavuşturduğumuz, bir hayat kurtardığımız için mutluyuz. Sizlere de gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ediyorum.