Acil Durum Hazırlıkları BRAVO7 Tatbikatıyla Test Edildi

BIL, “sürekli eğitim ve gelişim” sloganıyla sürdürdüğü Acil Durum Yönetim çalışmalarını, gerçek zamanlı ve uygulamalı BRAVO7 tatbikatıyla sürdürdü.

Sorumlu olduğu, 1076 km’lik, BTC Türkiye kesiminin herhangi bir noktasında meydana gelebilecek her türlü olumsuzluğa, anında ve etkili müdahale edebilecek şekilde hazır bulunan BIL Acil Durum ekipleri, BRAVO7, yangın ve petrol yayılımı senaryolu tatbikatla mevcut durumunu test etme ve geliştirme imkanı buldu.

Senaryoya göre; PT1 istasyonu Pump House – pompa binasında ki basınç düzenleyici deforme oldu. Bunun sonucunda sızan petrolün çalışmakta olan bir ekipmanın eksoz borusuna teması sonucu yangın başladı. PT1, itfaiye eğitimli operasyon ekiplerinin müdahalesiyle yangın söndürüldü. Yangının söndürülmesinin ardından, Pump House’a, sızmış olan ham petrolün temizlenmesi için, BIL petrol yayılımına müdahale ekipleri harekete geçerek temizleme çalışmalarını yürüttüler.

Kaza durumunda, muhtemel yaralıların hastane ulaşımlarının da test edildiği tatbikatta, helikopter ambulansla, Ankara ya da İstanbul’a dahi yaralıların ulaştırılabilmesi imkanları değerlendirildi.

BIL Acil durum yönetim anlayışı ve planı gereği, tüm acil durumlarda toplanan Acil Durum Yönetim Ekibi, Ceyhan Kriz Odasında toplanarak yürütülen tüm çalışmaları idare etti. BTC Co Acil Durum Yönetim Ekibi de eş zamanlı, Ankara'da toplanarak tatbikata iştirak etti.

BTC Co (Ankara) ve AzSPU (Bakü) gözlemcilerinin de izlediği tatbikat sonrasında yapılan değerlendirmede, BIL, yaptığı hazırlıklarla tam not alırken, geliştirilmesi gereken yönlerini de gözlemleme imkanı buldu. Tatbikat, bu hazırlıkların kullanılmasına hiç ihtiyaç duyulmaması dilekleriyle tamamlandı.