Jeofizik Kongresine BIL İmzası

Türkiye Jeofizik Mühendisleri Odasınca düzenlenen 19. Jeofizik Kongresine sponsor olan BIL, kongre kapsamında etkinliklerde bulundu.

Kongrenin açılış töreninde Genel Müdürümüz İbrahim PALAZ, BIL’in yürüttüğü BTC Türkiye kesimi işletme çalışmaları konusunda bir sunum yaptı. Sunumunda, Jeofizik ve boru hattı işletmeciliği arasındaki bağlantının altını çizen PALAZ; “Sorumluluğumuz altında bulunan 1076 km’lik BTC Türkiye kesiminde hattımız çok değişik yeryüzü yapılarından geçiyor. Kimi yerde 2800 metrelik dağları aşarken, deniz seviyesinde de terminal işletiyoruz. Yüzlerce yol ve akarsu geçişinin gerçekleştiği hattımızı işletmek, jeofizik bilim disiplini verileri olmaksızın adeta imkansızdır. Bizler bu konuyu iyi biliyoruz. Bilginin kaynaklarına ulaşma konusunda da etkin çalışmalar yürütüyoruz. Üniversitelerle de yakın işbirliği halindeyiz.” şeklinde konuştu.


Kongrenin ikinci gününde, Özdoğan YILMAZ başkanlığında yapılan TURAN TANER oturumunda, ‘Petrol, Doğalgaz ve Türkiye’ başlıklı bir bildiri sunan İbrahim PALAZ, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Petrol ve Doğalgaz Baş Danışmanı ünvanıyla yaptığı sunumunda, ülkemizin doğalgaz ve petrol konusundaki çalışmaları ve gelecek vizyonu konusunda açıklamalarda bulundu. Petrol ve doğalgazın, siyasi sınırlar değil, jeolojik yapılar ve sınırlara bağlı olduğunu vurgulayan PALAZ; “petrol ve doğalgazı bulmanın tek yolu var, bilimsel ve sismik veriler ışığında aramak” mesajının altını çizdi. Sunumunu; “Türkiye, doğalgaz ve petrol sorununu çözmeye kendisini adamalıdır” mesajıyla tamamlayan Palaz, ilgiyle takip edildi.

Oturum başkanı  Özdoğan Yılmaz, dünya çapındaki tecrübelerini, ülkemiz için kullanma kararıyla yurda dönüş yaptığı için şükran ve takdirlerini ifade ettiği Genel Müdürümüz İbrahim PALAZ’a katkılarından dolayı plaket verdi.

 Kongre kapsamında açılan sergide açılan BIL standı büyük ilgi gördü. Genel Müdürümüz ve yöneticilerimiz, standı gezen ziyaretçilerle bizzat ilgilendiler.