"BTC'de 2 Milyar Varil Sevinci" Töreni

"BTC'de 2 Milyar Varil Sevinci" Töreni, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Taner YILDIZ'ın katılımlarıyla Ceyhan Deniz Terminali'mizde gerçekleşti.

BTC'den sevkedilen ham petrol miktarının 2 Milyar Varile ulaşması, hattın nihai noktası olan Ceyhan Deniz Terminalinde düzenlenen törenle kutlandı. 2006 yılın Haziran Ayında ilk tankerin yüklenmesiyle başlayan süreçte, yeni bir kilometre taşı olarak 2 Milyar varil yükleme miktarına ulaşıldı. Terminalden yüklenen tanker sayısı da 2600'ü buldu.

Törende, bu coşkuyu bizimle paylaşan başta Sayın Bakanımız olmak üzere tüm konuklarımıza teşekkür ederek konuşmasına başlayan Genel Müdürümüz Dr. Mehmet Atıf ÇAY: "BTC işletme çalışmalarımızda önce on'ları saydık, ardından yüz'ler, bin'ler geldi. Şimdi yükleme miktarında milyar rakamlarını sayıyoruz. İşletmenin sekizinci yılında geldiğimiz bu aşama oldukça önemli. En az bunun kadar hatta bundan daha önemli olanı ise, tüm bu aşamaları emniyetli, bir şekilde geçmiş olmamız. İnsana ve yaşadığımız çevreye en küçük bir olumsuz etki oluşturmadan çalışmalarımızı sürdürüyoruz." şeklinde konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Taner YILDIZ da, BTC Türkiye kesimi işletmesinde BIL'in çalışmalarında gösterdiği titizlik ve sağlık emniyet alanındaki dikkatinin örnek uygulama niteliğinde olduğunu belirtirken, yükleme miktarının geldiği aşama dolayısıyla takdirlerini iletirken, uluslararası standartlarda ve güvenli bir şekilde yürütülen çalışmaların, enerji alanında ülkemizin geliştireceği yeni projelerin önünü açacağını belirttiler.

Tören, Genel Müdürümüz tarafından günün anısına sunulan plaketler ve saha gezisiyle sona erdi.

Nice milyar, on milyar varillere...