Ceyhan'dan 100. Tanker Yola Çıktı

"Yüzyılın Enerji Projesi" olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı'ndan bugüne kadar 73 milyon varil (9,8 milyon ton) ham petrolün Ceyhan üzerinden dünya pazarlarına ihraç edildiği açıklandı.

Ceyhan'dan ham petrol yüklü 100'üncü tanker 6 Şubat 2007 tarihinde yola çıktı. İşletme döneminin başarısını temsil eden bu kilometretaşını kutlamak amacıyla Ceyhan'da düzenlenen törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, BP Türkiye Başkanı Tahir Uysal, BTC Co. Başkanı Rashid Javanshir ve yerel yöneticiler ile birlikte BP, BOTAŞ, BIL (BOTAŞ International Limited) ve BTC Co. üst düzey yöneticileri, çalışanları, bürokratlar ve iş dünyasından temsilciler katıldı.

"Bu başarıya mükemmel bir işbirliği ile ulaşıldı"

Törende bir konuşma yapan BTC Co. Başkanı Rashid Javanshir şunları söyledi: "Geçen 8 aylık süre içinde Ceyhan'dan dünya pazarlarına sevkedilen ham petrol miktarı 73 milyon varildir. Bu başarı, projeye büyük destek veren Türk Hükümeti'nin, projenin en büyük hissedarı ve operatörü BP’nin, yüksek proje standartlarının hayata geçirilmesini temin eden BTC Co.'nun, işletmeyi titizlikle yürütmekte olan BOTAŞ’ın atanmış işletme şirketi BIL’in ve çok sayıdaki yüklenicisinin sergilemiş oldukları mükemmel işbirliğinin doğal bir sonucudur. Bugün geldiğimiz nokta, işte bu dayanışmanın, emek ve teknoloji ile yoğrulmuş bir çalışmanın ve özel sektör-kamu sektörü işbirliğinin mükemmel bir örneğini oluşturmaktadır."

Türkiye’nin, BTC Projesi'nde üstlendiği rol sayesinde bölgedeki jeopolitik öneminin biraz daha arttığını vurgulayan Javanshir konuşmasını şöyle sürdürdü: "Yılda 50 milyon ton ham petrol taşıma kapasitesine sahip olan BTC boru hattı, deniz taşımacılığında tanker trafiğinin artmasını engelleyerek Boğazlar’ın çevresel güvenliğine katkıda bulunmuştur. BTC projesi, üç ülke arasında ortak bir hedef için geliştirilen örnek bir işbirliği ve koordinasyon sayesinde hayat bulmuştur. Üç ülkenin insanları ve kurumları, inşaat döneminde olduğu gibi işletme döneminde de BTC’nin başarısı için çabalarını birleştirmiş ve bu ortak hedef yönünde birlikte yürümüşlerdir. BTC Co. ve proje ortakları adına, emeği geçen herkese, ortaya koymuş oldukları özverili çalışmalardan dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

“100. tanker iki deniz arasındaki başarı öyküsünün sadece başlangıcıdır”

Törende, BOTAŞ’ın Atanmış İşletme Şirketi BIL (BOTAŞ International Limited) adına bir konuşma yapan BIL Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Salih Paşaoğlu ise şunları vurguladı: “BIL, deneyimli, eğitimli ve seçkin personeli ile mühendislik ve inşaat dönemlerinin bir devamı niteliğindeki bayrak yarışında üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmektedir. Artı 45 dereceden eksi 40 dereceye kadar uzanan 1.076 km’lik boru hattı coğrafyasında; deniz terminali, tank sahası, pompa istasyonları ve blok vanaları ile hatasız bir işletme hedeflenmektedir. İki denizin hikayesini boru hattı ile birleştiren BTC Projesi, bölgede barış, huzur ve istikrar sağlamanın yanında stratejik açıdan da dünya petrol piyasasındaki yerini çoktan almış bulunmaktadır. 100’üncü tanker sadece başlangıç olup BIL sorumluluğunda daha nice tankerler ilk günün vizyonu ve heyecanı ile yüklenecektir. Bu vesile ile 100’üncü tanker yüklemesine kadarki başarılı operasyonda katkılarından dolayı tüm çalışanlarımızı, müteahhitlerimizi ve diğer iş ortaklarımızı yürekten kutluyorum"

Projede SEÇ standartlarından ödün verilmedi

"Rüya Proje" olarak da adlandırılan BTC Ham Petrol Boru Hattı’nın 1.076 km’lik Türkiye kesimi inşaatı, ağır iklim ve zorlu coğrafi koşullara rağmen geçen yılın ortalarında başarıyla tamamlandı. İnşaat süresince çalışmalarda hiçbir şekilde Sağlık-Emniyet-Çevre (SEÇ) standartlarından ödün verilmemesi projenin en önemli özelliği olarak dikkat çekti.

BTC Boru Hattı’nda "İlk Tanker" olarak hafızalarda yer alan “British Hawthorn" tankerinin 4 Haziran 2006 tarihinde Ceyhan'da yüklenmesi ile işletme dönemine geçilmiş oldu. BOTAŞ’ın Atanmış İşletme Şirketi BIL (BOTAŞ International Limited), inşaatı başarıyla tamamlayan BOTAŞ BTC Direktörlüğü’nden işletmeyi devraldı.

İşletme döneminde geçen sekiz aylık süreçte 100'üncü tanker de geride bırakıldı. 6 Şubat 2007 tarihinde Knock Sheen tankerine yapılan 1 milyon varilin üzerindeki ham petrol yüklemesi 26 saat sürdü. Bu başarıya 3 milyon adam-saatin üzerinde “iş günü kaybı olmadan kazasız çalışma" ile ulaşılması, SEÇ standartlarının işletme döneminde de ödün verilmeden uygulanacağının bir göstergesi olarak değerlendirildi.

BTC'nin geçmiş günlere yönelik önemli kilometre taşları arasında, boru hattından günde 600.000 varil taşıma yapılması da yer alıyor. Ayrıca, yine yakın bir zaman önce Ceyhan Terminali, ilk kez 2 milyon varil kapasiteli bir tankerin iskeleye yanaştığını da gördü.

Şu andaki ham petrol ihracatının beklentilerin üstünde seyretmesiyle, 2008 yılının sonlarında yıllık maksimum 50 milyon tonluk kapasiteye ulaşılması hedefine doğru hızla yol alınıyor.