“BTC Türkiye Yılın Sürücüsü Şampiyonası” Sonuçlandı

Finali Adana'da yapılan şampiyonada dereceye giren sürücüler Türkiye’yi yurtdışında temsil edecekler

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Boru Hattı operasyonları çerçevesinde Sağlık&Emniyet alanında sürüş eğitimleri alan BIL (BOTAŞ International Limited), BTC Co. ve yüklenici firmaların sürücüleri, “BTC Türkiye Yılın Sürücüsü Şampiyonası 2007” nin finalinde Adana'da yarıştılar.

Final yarışmaları sonucunda, Servet TERZİ “Hafif Araç” kategorisinde, Nurettin KAYA “Ağır Vasıta” kategorisinde birinci oldu. Birinci olan yarışmacılara ödüllerini Yumurtalık Kaymakamı Sayın Hasan KÜRKLÜ ve BIL Genel Müdürü Sayın Salih PAŞAOĞLU verdi. Her iki kategoride birinci olan 2 sürücü Türkiye'yi yurtdışında temsil edecek.

16-17 Mart 2007 tarihlerinde düzenlenen “BTC Türkiye Yılın Sürücüsü Şampiyonası 2007”nin finaline 45 yarışmacı katıldı. Finalde dereceye girmeyi hak eden sürücüler, Dubai'de 7-9 Mayıs 2007 tarihlerinde düzenlenecek “BP Afrika, Ortadoğu, Rusya ve Hazar Bölgesi Uluslararası Yılın Sürücüsü Şampiyonası”na Türkiye’yi temsilen katılacaklar. Bu organizasyonda dereceye girenler ise 26-28 Ekim 2007'de ABD’de düzenlenecek olan "BP Uluslararası Yılın Sürücüsü Şampiyonası" finaline katılma şansını elde edecek.

“BTC Türkiye Yılın Sürücüsü Yarışması 2007”nin finaline katılmak üzere Şubat ayında 45 sürücü belirlendi. Adana Mola Tesisleri'nde gerçekleştirilen final yarışmalarında bu sürücüler "Hafif Araç" ve "Ağır Vasıta" olmak üzere iki kategoride yarıştılar. Yarışlarda, teorik bilgilerin yanısıra, taşıt muayenesi, manevra yapma, park etme, direksiyon kontrolü, aracın genişlik tahmini, hız kontrolü, ilk yardım, yangın söndürme gibi alanlarda pratik bilgilerin de sınandığı testler uygulandı. 

Sağlık&Emniyet çalışmaları çerçevesinde sürüş eğitimleri alan ve kazasız araç kullanma başarısı gösteren BIL, BTC Co. ve yüklenici firma sürücüleri, en yüksek puanı alabilmek için eğitimlerde öğrendiklerini büyük bir dikkatle pistte ve sınavlarda da sergilediler.

BIL ve BTC Co. yetkilileri ile birlikte yerel yöneticilerin de davetli oldukları final yarışmalarının ikinci gününde, ödül töreni ile birlikte büyükler ve çocuklar için renkli sürprizlerin de yer aldığı etkinlikler gerçekleştirildi. Törende bir konuşma yapan BIL Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Salih Paşaoğlu, “BTC Projesinin bütün aşamalarında olduğu gibi işletme döneminde de sağlık  emniyet konularına çok önem verdiklerini” söyledi.
Paşaoğlu, sürüş güvenliğini teşvik amacıyla bu etkinliğin düzenlendiğini ve BTC Co. ve BP’ye bu girişimdeki destekleri dolayısıyla teşekkürlerini  bildirdikten sonra 
"Bu etkinlikte güvenli sürüş ve teknikleri yarışması yapıyoruz. Tüm şoförlerimiz bir çok testten geçtiler. Burda da aldıkları bilgi ve beceriyi ispat ediyorlar. Birbirleri ile yarışarak güvenli sürüşün önemini vurguluyorlar. Sağlık Emniyet duyarlılığı bütün çalışanlarımız için yalnızca işyeri ortamında ve iş kapsamında sözkonusu olan bir olgu değildir. Her bir çalışanımız, projenin ve işletmenin uluslararası standartlardaki duyarlılığını özel yaşamlarında da uygulamaktadırlar. Güvenli sürüş bizim çalışanlarımızın şirket araçlarında uyguladıkları kurallar bütününden öte, hayatlarının bütün aşamalarında uyguladıkları, kendi emniyetlerini ve kendi faaliyetleri dolayısıyla etki alanlarında bulunan bütün herkesin emniyetlerini ön planda tuttukları bir davranış biçimidir'' dedi.
BTC'de çalışan tüm şoförlere, güvenli sürüş, yol dışı sürüş, arazi sürüş ve kaygan zemin kursu verildiğini belirten Paşaoğlu, ''Şirkette çalışan herkes güvenli
sürüş şartlarına uymak zorundadır. Bu etkinlikle bunu bir kere daha vurguluyoruz”.
  şeklinde konuştu.
Gün boyunca misafirlerin de trafik bilinçlerini arttırıcı eğitimler gerçekleştirildi. Özellikle araçlarda arka koltuklar dahil bütün yolcuların emniyet kemeri takmalarının önemini yaşayarak hissettiren çarpma simulatörü ve devrilen araç simulatörü bu tecrübeyi ve heyecanı yaşamak isteyen davetlilere verimli bir gün geçirme imkanı sundu.

"BTC Türkiye Yılın Sürücüsü Şampiyonası 2007"de Dereceye Giren Sürücüler:

Hafif Araç Kategorisi:

1) Servet TERZİ,
2) Cemalettin ZENGİN,
3) Cemil GÜNENÇ

Ağır Vasıta Kategorisi:

1) Nurettin KAYA,
2) Mehmet Emin GÜNER,
3) Abdülkadir GÜNALTIN

BTC Co Sağlık Emniyet Müdürü Cüneyt SAZER’in sunduğu ödül töreninde dereceye giren diğer yarışmacılara ödüllerini;, BIL Sağlık, Emniyet ve Çevre Direktörü Bülent İNANÇ, BIL Muhasebe ve Finans Direktörü Erol TUTAL, BTC Co Transport Koordinatörü Yener YALÇINER ve BIL Sağlık Emniyet Müdürü Sayın Levent SEVİM verdiler