BTC Ceyhan Deniz Terminalinde Yüklenen İlk Türk Tankeri Beşiktaş Oldu

4 Temmuz 2006 günü ilk yüklemenin yapıldığı Ceyhan Deniz Terminalinden 4 Mayıs 2007 günü ilk Türk tankerine yükleme yapıldı.
Bundan önce 151 tankere yüklemenin yapıldığı iskelede 152. tanker, Beşiktaş adlı Türk tankeri oldu.
Daha önce dünyanın çeşitli yerlerinden gelen tankerlere yüklemeler yapıldı. Ama ilk Türk tankeri, hattın işletmeye açıldığı tarihten 10 ay sonra yüklendi.
4 Mayıs 2007 günü 152. Tanker olan Beşiktaş adlı Türk tankerine 1.050.000 varil ham petrol yüklemesi yapıldı. Beşiktaş, 5 Mayıs Cumartesi gününün ilk saatlerinde yüklenmesinin tamamlanmasının ardından günün ilk ışıklarıyla Brezilya’ya doğru yola çıktı.
BIL genel müdürü Salih PAŞAOĞLU yaptığı açıklamada: “Terminalimizden, ülkemize ait bir tankere yükleme yapmak bizim için büyük mutluluk. Bu güne kadar yükleme yaptığımız tankerler yirmiden fazla değişik ülkeye ait tankerlerdi. Kendi ülkemize ait tankerlerin terminalimize gelmemiş olmasından burukluk hissediyorduk. Beşiktaş’ın başlangıcını yaptığı sürecin devamını diliyorum”
Beşiktaş tankerinin kaptanı İbrahim Kaya’ya, Toplantıları dolayısı ile Ankara’da bulunan Paşaoğlu adına BIL Deniz Operasyonları Müdürü Bülent COŞAR tarafından günün anısına bir hediye takdim edildi.
Beşiktaş tankerinin de yüklemesinin tamamlanmasıyla birlikte BTC hattından ihrac edilen petrol miktarı 120 milyon varili aştı.
Bu çalışmalar sonucunda Türkiye’nin geliri, 4 mayıs 2007 itibarı ile, 540 milyon doları aşmıştır. Yüklenen 120 milyon varil petrol karşılığında BIL’ e 42 milyon dolar, hazineye 24 milyon dolar gelir gelmiştir. Ayrıca BIL ve BOTAŞ 9 milyon dolar liman hizmetleri geliri elde etmiştir (toplam 74 milyon dolar) TPAO’nun geliri ise (bir varil petrolun fiyatının yaklaşık 60 dolar olduğu varsayımı ile)  468  milyon dolardır.
Önümüzdeki yıl hattın yıl boyunca tam kapasite çalışması beklenmektedir. Bu durumda yıllık gelir 1,6 milyar doları aşacaktır (120 milyon dolar BIL, 80 milyon dolar hazine ve 1,4 milyar dolar TPAO geliri).
Şu ana kadar Ceyhan Deniz Terminalinden 20 nin üzerinde farklı ülkeden tankerlere yükleme yapılmış. Yüklenen tankerlerin ülkelere göre dağılımına bakıldığında, adet olarak en fazla Yunan bandıralı tankerler: 36 adet, bunu 20 tanlerle Liberya, 18 tankerle Malta izliyor.
Yüklenen petrol, Avrupa, Uzakdoğu ve Amerikada çeşitli ülkelere taşınmış. En çok tanker İtalya’ya gitmiş durumda: 65 Adet. Toplamda Avrupa ülkelerine giden tanker sayısı da yarıdan fazlayı oluşturuyor: 83 adet