BIL Acil Durum Ekibi İş Başındaydı

Ceyhan Kırıkkale Hattı Petrol Yayılımında BIL Acil Durum Ekibi Facianın Önlenmesinde İş Başındaydı

29 Nisan 2007 günü  yol yapım çalışmaları esnasında Pozantı mevkiinde kaza sonucu delinen Ceyhan Kırıkkale  petrol boru hattından dökülen petrol kısa sürede Çakıt deresine karışarak Seyhan Barajı yönünde akmaya başladı.
Olaydan haberdar olur olmaz alarm durumuna geçen BIL acil durum ekibi, sözleşmeli firma SESMEKE’yi de mobilize ederek müdahaleye hazır pozisyon aldı. Botaş Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüklerince yapılan yardım talebine anında olay yerinde ekip ve ekipmanlarıyla hazır olarak cevap veren ekip, yaptığı çalışmalarla olayın faciaya dönüşmesini engelledi.
Önce Kapıkaya ve Salbaş mevkilerinde kurdukları bariyerlerle petrolün yayılmasını önleyen BIL Petrol Yayılımı Müdahale Ekibi, en son Seyhan Barajı girişine kurduğu bariyerler ve ekipmanlarıyla petrolün baraja ulaşmasını ve yayılımını engelledi.
Olayın haber alındığı ilk saatlerde Genel müdür yardımcımız Bülent İnanç  boru patlamasının vuku bulduğu memba noktaya (Pozantı Şekerpınarı) intikal ederken, BOTAŞ Bölge Müdürülüğü Kriz Masasına gidip bilgi alan Genel Müdürümüz Salih Paşaoğlu ve Genel Müdür Yardımcımız İzzet Dündar, petrolün yayılması beklenen mansap noktalara (Karaisalı Kapıkaya mekii) , BIL ve Sesmeke Acil Müdahale Ekibi ile birlikte intikal etti. Genel Müdürümüz gece yarısı döndü, Bülent İnanç Bey sürekli işin başında kaldı.
Çalışmalar esnasında Botaş ekipleriyle koordineli çalışan BIL ekibi, ekip ve ekipmanlarının modern ve dünya standartlarında kalitesinin karşılığını, sahadaki en deneyimli ve profesyonel ekip olarak alırken, Adana Valisi Sayın İlhan ATIŞ başta olmak üzere olay yerine gelen Botaş Genel Müdürü Saltuk DÜZYOL ve bütün yöneticilerin takdir ve teşekkürlerini aldı.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan BIL genel müdürü Salih PAŞAOĞLU:
Malesef üzücü bir kaza yaşandı. Tehlike gerçekten büyüktü. Olaya müdahale eden bütün ekiplere, olayın çevresel ve sosyal bir faciaya dönüşmeden kontrol altına alınmasını sağladıkları için tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum.
Özellikle bu çalışmalarda Sağlık Emniyet Çevreden sorumlu Genel Müdür Yardımcımız Bülent İNANÇ’ın öncülüğünde bir hafta bounca her gün 24 saat kesintisiz   fedakarca çalışan BIL Acil Durum Ekibini ve sözleşmeli şirketimiz SESMEKE çalışanlarını kutluyorum.
BTC boru hattının Çevresel ve Sosyal duyarlılıkları çerçevesinde alınmış olan önlemleri ve olası bir kazada olayın üstesinden gelmek için ortaya koyabileceğimiz performansı da üzücü bir vesileyle de olsa görme imkanı bulduk. Daha önceleri defalarca tatbikatlar yapan ekibimiz buralarda kazandığı tecrübesini, iş başında da göstermiştir. Umarız bir daha bu tecrübelerimizi kullanmak gerekmez.”
şeklinde konuştu.