Büyükelçileri Ağırladık

23 ülkenin diplomatik temsilcileri Ceyhan Deniz Terminalinde misafirimizdi.

Dışişleri Bakanlığının çeşitli ülkelerin büyükelçi ve büyükelçileri adına katılan temsilcileri için gerçekleştirdiği organizasyon kapsamında Ceyhan Deniz Terminaline gelen heyeti, Botaş Bölge Müdürlüğü ve BIL ortak organizasyonuyla ağırladık.
İrlanda, Çin, Brezilya, Kanada, İsveç, Suudi Arabistan, Avusturya, Slovenya, Etiyopya, Kore, Meksika, Vietnam, Senegal, Katar, Malezya ve Kuveyt’in büyükelçilik düzeyinde temsil edildiği ziyarette, Litvanya, Fas, Pakistan, Fransa, Umman, Venezüella ve İngiltere büyükelçilik adına çeşitli düzeylerde temsil edildi.
27 Mayıs 2007 Pazar günü tesislerimize gelen heyet ilk olarak Botaş Bölge Müdürlüğü tesislerinde karşılanarak burada birlikte öğle yemeği yenildi. Yemeğin ardından BIL tesislerine geçildi. Burada katılımcılara BIL Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Salih PAŞAOĞLU  tarafından bir brifing verildi.
İlk olarak Türkiyenin enerji politikaları ve yeni enerji projelerine değinen Paşaoğlu, ardından Kerkük-Yumurtalık boru hattı konusunda detaylı bilgiler verdi. Son bölümünü BTC Ham Petrol Boru hattı ve BIL’in işletme dönemi çalışmalarının anlatıldığı brifing, soru cevap bölümleriyle sona erdi.
Türkiye, önümüzdeki dönemde dünya enerji piyasa ve politikalarında etkin rol almak konusunda kararlıdır. Bu bağlamda, İşlemekte olan Irak-Türkiye ve Bakü-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hatları yanında, Ceyhan-Yumurtalık bölgesinde proje ve inşaat aşamasında olan birçok projeyle bu bölge ülkemizin ve dünyanın sayılı enerji merkezlerinden biri olacaktır.
Gerek 30 yıldır çalışmakta olan Kerkük-Yumurtalık hattı ve gerekse de yaklaşık bir yıldır  BTC boru hattı işletmesinde gösterdiğimiz başarının, bu alanda daha yeni projelerin önünü açacağına inanıyoruz
” şeklinde konuşan Salih PAŞAOĞLU, her iki hattın işletmesiyle ilgili güncel rakamları aktardı.
BIL tanıtım filminin izletilmesi ardından terminalde saha gezisi gerçekleştirildi. Saha gezisi kapsamında Tank Sahası ve BTC iskelesine yapılan gezilerde BIL Teknik Genel Müdür Yardımcısı Douglas FEHR katılımcılara bilgiler verdi. Saha gezisinin ardından, misafirlerin havaalanına uğurlanmasıyla program sona erdi.