Sivil Savunma – Deprem Tatbikatı Başarı İle Tamamlandı

Sivil Savunma – Deprem Tatbikatı Başarı İle Tamamlandı

Sivil Savunma Genel Müdürlüğü 2007 faaliyetleri kapsamında Adana Valiliği, Ceyhan ve Yumurtalık Kaymakamlıkları ilgili birimlerinin katılımıyla gerçekleştirilen deprem tatbikatı başarı ile tamamlandı.

Sağlık – Emniyet, Çevre, Sosyal duyarlılık ve Acil Durum Yönetimi konusunda dünya standartlarında bir anlayışla yürütülmekte olan BTC boru hattı işletmeciliğinde BIL, ilgili konularda sürekli tatbikatlar ve gözden geçirme çalışmaları ile her zaman beklenmeyen durumlara hazır olmaya ve sürekli gelişen yapısını korumaya çalışmaktadır.

Tatbikat senaryosuna göre; 07 Kasım 2007 günü saat 09.00 civarında, BTC boru hattı, Ceyhan Deniz Terminali iskelesinde tankerlere yüklemenin devam et(tiği) esnada deprem oluyor. Deprem sebebiyle yükleme kollarından biri kopuyor ve kopan koldan iskele ve denize petrol dökülüyor. Yükleme kolunun kırılması esnasında oluşan kıvılcım sebebiyle de terminal iskelesinde yangın çıkıyor.
Yangının başlaması ile birlikte iskele operatörleri tarafından, uzaktan kumandalı yangın söndürme sisteminin aktive edilmesiyle ilk müdahale gerçekleştirildi. Ardından yangın müdahale ekiplerinin sahaya intikal etmesiyle yangına iskele üzerinden ve çekme botlarının gelmesiyle de denizden müdahale edilmeye başlandı.
Tüm bu çalışmalarla eş zamanlı olarak toplanan Acil Durum Yönetim Ekibi, çalışmaları sahadan aldığı veriler ve görüntüler ışığında yönlendirmekte, alınacak tedbirler ve yürütülecek çalışmanın seyri konusunda gerekli kararları vermekteydi. Çalışmaların her türlü lojistik ihtiyacının ve ilgili taraflarla iletişiminin sağlanması da yine ekibin sorumlulukları arasındadır.
Karadan ve denizden müdahale ile  yarım saatlik bir çalışmanın neticesinde yangın tamamen söndürülmüş, bunu müteakip Petrol Yayılımı Müdahale Ekibi senaryo gereği denize dökülmüş olan petrolün etrafını bariyerlerle çevirerek yayılımını önlemiştir. Etrafı bariyerlerle çevrilmiş olan petrol özel ekipmanlar yardımıyla denizden ayrıştırılarak temizlenmiştir.
Tatbikatın bütün aşamalarını bizzat yerinden takip eden Adana Valisi İlhan ATIŞ, Sivil Savunma Genel Müdürü Atilla ÖZTÜRK, vali yardımcıları ve misafirlere,  BIL Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Salih PAŞAOĞLU ve Genel Müdür Yardımcısı Bülent İNANÇ’tarafından brifing verildi.
Tatbikatı izleyen basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali ATIŞ: “ BIL’in, acil durumlara müdahale konusunda göstermiş olduğu bu performans, yapmış olduğu tüm bu hazırlıklar, sadece Adana’mız değil tüm ülkemiz açısından bir şanstır. Biz bu performansı şu anda tatbikat olarak gördük ama daha önce de gerçek bir olayda, Pozantı’da, Çakıt deresine petrol dökülmesi sonrasında görmüştük. Bu çalışmanın içindeki tüm arkadaşlarımızı kutluyorum. Gerek sahada gerçekleştirdikleri çalışmalar, gerekse de Acil Durum Yönetim Ekibinin çalışma sistemi, tüm resmi kuruluşlarımızın incelemesi ve örnek alması gereken bir çalışma diye düşünüyorum. Umarız hiç ihtiyaç olmaz ancak ihtiyaç olduğunda böyle bir seviyenin ilimizde mevcut bulunmasından memnuniyet duyuyorum” şeklinde konuştu.
Çalışmaların tamamlanması ve misafirlerin terminalden ayrılmasının ardından tatbikatta görev alan personele bir konuşma yapan Genel Müdürümüz ve Yönetim Kurulu Başkanımız Salih PAŞAOĞLU: “Çalışmalarınızdan ve başarılarınızdan dolayı hepinizi kutluyor ve teşekkür ediyorum. Başarı ile gerçekleştirdiğimiz bu çalışmalarımız ve sürekli gelişimi hedefleyen yapımız hepimizin yüzünü ağartıyor” dedi.