Ceyhan Deniz Terminalinden 300. Tanker de Uğurlandı

4 Haziran 2006 günü ilk tankerin yüklenerek dünya petrol pazarlarına uğurlandığı Bakü – Tiflis – Ceyhan; BTC Ceyhan Deniz Terminalinde her geçen gün yeni aşamalar kaydediliyor.
• 22 Kasım 2007 Perşembe günü yüklenen Hindistan bandıralı Jag Lakshita isimli tankerle birlikte terminalde yükleme yapılan tanker sayısı 300’e ulaştı. Jag Lakshita yükünü Endonezya’ya taşıyor.
•  2007 Şubat ayı içerisinde 100. tanker yüklemesinin ardından Nisan ayı içerisinde toplam yüklenen ham petrol miktarı 100 milyon varili aştı.
• 300. tankerle birlikte, terminalden yüklenen toplam ham petrol miktarı 241 milyon varile ulaştı.
• Toplamda 21 farklı ülkenin tankerine yükleme yapılırken, 68 tankerle en fazla yükleme, Yunanistan bandıralı tankerlere yapıldı. Türk bayraklı yüklenen tanker sayısı ise bu güne kadar 6 olarak gerçekleşti.
• Bu güne kadar yüklenen ham petrolden, BIL işletme geliri olarak 84 milyon USD, liman hizmetleri geliri olarak 13 milyon USD gelir elde ederken, hazineye de vergi geliri olarak 48 milyon USD kazanç sağlandı.
• Yüklenen petrolde, TPAO’nun %6.5 payı bulunmaktadır.
• 2007 yılı içerisinde çeşitli defalar denelemeri yapılan tam kapasite testleri başarı ile gerçekleştirildi. İşletme olarak her yönden hazır olunan tam kapasiteye 2008 yılı içerisinde geçilecek ve bunun ardından da kademeli olarak kapasite artırım çalışmaları gerçekleştirilecek.
300. tankerin yüklenmesi ile ilgili bir açıklama yapan BIL Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Salih PAŞAOĞLU: “ 2006 yılında boru hattımızın işletmeye açılmasından sonra 2007 yılı bizim  için tabir yerindeyse rekorlar yılı oldu. Yıl içerisinde birçok aşamayı başarı ile geçtik. 100. tankeri Şubat ayı içerisinde Sayın Bakanımızın da teşrifleriyle kutlamamızın hemen ardından Nisan ayı içerisinde de toplam yüklemede 100 Milyon varile ulaştık. 150, 200 derken bugün 300 tankere ulaşmış bulunuyoruz. Uluslararası standartlarda Sağlık-Emniyet, Çevre ve Sosyal duyarlılıklarla yürüttüğümüz başarılı işletme çalışmaları, ülkemizin dünya enerji piyasalarında aktif bir oyuncu olma yolunda atmakta olduğu adımların  güvencesi olacaktır” şeklinde konuştu.