Haydar Aliyev Tankerine ilk Petrol Yüklenmesi Töreni

CMT tesisimizden yükleme yapan 343'üncü tanker olan Haydar Aliyev Seuzmax için 9 Ocak 2008 günü bir tören düzenlendi. Törene, Türkiye Cumhuriyeti Bayındırlık ve İskân Bakanı Sayın Faruk Nafiz Özak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Vekili Sayın Yusuf Yazar, Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Sayın Abid Şerifov, Adana Valisi Sayın İlhan Atış, Azerbaycan Petrol Şirketi SOCAR'ın Başkanı Sayın Revneg Abdülayev, Palmali Holding Başkanı Sayın Mübariz Mansimov, Botaş International Limited (BIL) şirketi Genel Müdürü Sayın Salih Paşaoğlu ve diğer üst düzey yetkilileri, Botaş Genel Müdürü Sayın Saltuk Düzyol, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürü Sayın Mehmet Uysal ile Ceyhan Kaymakamı Sayın Ayhan Boyacı, Yumurtalık Kaymakamı Sayın Hasan Kürklü ve Ceyhan Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Sözlü katıldılar.

Tesisimizde bulunan Haydar  Aliyev anıtına çelenk konulmasının ardından Azerbaycan ve Türkiye Milli Marşları çalındı ve saygı duruşunda bulunuldu.

Bayındırlık ve İskan Bakanımız Sayın Faruk Nafiz Özak törende yaptığı konuşmada, küçük bir köy haline gelen dünyada güçlerini birleştirenlerin çok etkili olacağını belirterek, Bakü Tiflis Ceyhan'ın enerji koridoru olmaktan öte bir barış ve istikrar koridoru olarak görülmesi gerektiğine işaret etti ve Haydar Aliyev Deniz Terminali'nde büyük bir başarı öyküsüne, büyük düşünen insanların muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için milletleri ve devletleri için büyük ufuklar açan insanların başarısına tanıklık edildiğini söyledi.

Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Sayın Abid Şerifov, Bakü-Tiflis-Ceyhan projesi ile temeli atılan Kars-Tiflis-Bakü demiryolu hattının Azerbaycan'ı Avrupa ve Çin'e bağladığını belirterek, projelerin hem Türkiye hem de Azerbaycan için önemli kazançları olduğunu belirtti.

Palmali Holding'in sahibi Sayın Mubariz Mansimov da, projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, projeyle hem Türkiye'nin hem Azerbaycan'ın kazanacağını dile getirdi. Törene katılan Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR'ın Yönetim Kurulu Başkanı Revnag Abdullayev de Türkiye'de rafineri kurmak amacıyla 10 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını bildirdi.
Sayın Genel Müdürümüz Salih PAŞAOĞLU ise yaptığı konuşmada şöyle dedi;
Değerli Bakanlar, Değerli Misafirler Hoşgeldiniz.
Muhterem Abid  Sharifov Beyefendi, Azerbaycan Hükümetinin değerli Başbakan Yardımcısı, aziz dostumuz, hoş geldiniz , şeref verdiniz. Başındanberi bu Projeye katkılarınızı biliyorum, bizzat şahidiyim. BTC Projesinin inşaat aşamasında her ay yaptığımız PRB toplantılarına ,yani Proje Yönetim Kurulu Toplantılarına, Enerji ve Tabii Kaynaklar  Bakanımız Sn. Dr.Hilmi Güler Beyle  birlikte bizzat katıldığınızı bu Projeyi bu noktaya getirmek için nasıl hep beraber büyük çaba sarfettiğimizi biliyorum. Katkı veren her kese tekrar sonsuz teşekkürler. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin değerli Bakanı, Bayındırlık ve İskan Bakanımız Sn.Faruk Özak Beyefendi hoş geldiniz şeref verdiniz efendim.  Sayın Valim, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sn.Yusuf Yazar Beyefendi, Azerbaycan Sokar Şirketinin değerli Genel Müdürü Sn.Rovnag Adullayev, BOTAŞ’ ın değerli Genel Müdürü Sn. Saltuk Düzyol, TPAO’ nun değerli Genel Müdürü Sn. Mehmet Uysal, Değerli Bürokratlar, SOKAR Şirketinden  ve BOTAŞ’ dan değerli yöneticiler, BTC Projesinin Türkiye kesiminin inşaat aşamasındaki değerli direktörü Sn.Osman Göksel Bey, Pal Mali Şirketinin değerli yöneticileri, değerli iş adamları, değerli misafirlerimiz, değerli basın mensupları hepiniz hoş geldiniz. Sizleri burada aramızda, Ceyhan Haydar Aliyev Deniz Terminali tesislerimizde görmekten mutluyuz. Bu gün burada, asrın Projesi Baku-Tiflis Ceyhan Ham Petrol Boru hattının denize kavuştuğu, Büyük  Devlet adamı Haydar Aliyev’ in ismini taşıyan terminalde, yine Haydar Aliyev isimli tankere ham petrol yükleyeceğiz. Bilindiği gibi, Şirketimiz BIL, BOTAŞ International Limited, BTC Projesinin Türkiye Kesiminin işletmesini yapıyor, 2.Haziran 2006 da iskelemize yanaşan ilk tankeri 4 Haziran günü yüklemesini tamamlayarak yolcu etmiş ve bu olayı, 13.Temmuz.2006 da, TC nin, Azebaycan’ ın ve Gürcistanın Sn. Cumhurbaşkanlarının, TC Sn. Başbakanının katıldığı muazzam bir törenle, yine burada kutlamıştık. Daha sonra 2.Şubat 2007 de 100. tankeri yolcu ettik ve yine burada TC, ETKB Sn.Hilmi Güler’ in teşrifiyle güzel bir tören yaptık. 22.Kasım 2007 de de 300. tankerimizi yolcu ettik ve 2007 sonunda 335 tanker göndermiş olduk. Bu gün de, bu güne kadar bu iskeleden yüklenen 343. tanker olan HAYDAR ALİYEV TANKERİ’ ne  275 milyonuncu varil ham petrol yüklenecek. Bu mutlu günümüze iştirak eden herkese şükranlarımı sunuyorum, bu Projenin mimarlarından olan Sn. Haydar Aliyev’ i rahmet ve minnetle anıyorum.
Saygılarımla,
Salih Paşaoğlu, BIL Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı

Daha sonra Türk ve Azeri heyetlerinden oluşan bir grup Haydar Aliyev gemisine giderek incelemelerde bulundular ve geminin içinde bulunan Haydar Aliyev Anı Müzesi'nin açılışını gerçekleştirdiler. Daha sonra aynı  heyet Ceyhan’da bulunan Azerbaycan – Türkiye Kardeşlik Parkı’nda yapılan törene katıldılar.
165 bin ton kapasiteli, Malta bayraklı suezmax tipi "Haydar Aliyev" adlı tanker gemi, yüklemesini tamamladıktan sonra ABD'ye doğru yola çıktı.