Finlandiya Parlementerler Heyeti Ziyareti

15 Ocak 2008 tarihinde Erkki TUOMIOJA başkanlığındaki 7 kişilik Finlandiya Parlementerler Heyeti Finlandiya’nın Türkiye Büyükelçisi Maria SERENIUS ve Finlandiya Adana Fahri Konsolosu Nuri SABUNCU eşliğinde tesislerimize ziyarette bulundu. Ziyarete Ceyhan Kaymakamı Sayın Ayhan BOYACI, Yumurtalık Kaymakamı Sayın Hasan KÜRKLÜ ve Botaş Ceyhan Bölge Müdürü Sayın Fuat TÜLÜCE de katıldılar. Büyükelçi Maria SERENIUS, Türkiye'nin zengin bir tarihe sahip olduğunu, son dönemlerdeki hızlı gelişmeleri yakından takip etmek ve bu kapsamda bölgesel bazda incelemelerde bulunmak istediklerini söyledi.

Botaş International Ltd. Genel Müdürü Sayın Salih PAŞAOĞLU heyete yaptığı sunumda BTC Projesi Faaliyetleri, Bölgesel Enerji Merkezi Olarak Ceyhan’ın Geleceği ve  Kerkük-Yumurtalık Boru Hattı ile ilgili bilgiler aktardı. Heyetin BTC Projesi, Türkiye’nin Enerji Konusunda Global Rolü ve Ceyhan Bölgesinin önemine yönelik sorularını da cevapladı.

Botaş Ceyhan Bölge Tesislerinde Finlandiya Parlementerler Heyeti için düzenlenen öğle yemeğinin ardından Yumurtalık – Kerkük Boru Hattı Tank Sahası’nda incelemelerde bulunan heyet adına Finlandiya’nın Türkiye Büyükelçisi Maria SERENIUS, Bölgeye yatırım yapma konusunda Türkiye hükümetinden bölgenin gelecekteki konumuyla ilgili daha detaylı veriler aldıktan sonra karar vereceklerini kaydederek ziyaretlerini sonlandırdılar.