Avusturya Ticari Delegasyonu CMT’yi Ziyaret Etti

BTC Projesi teknik danışmanı ILF’in davetlisi olarak Türkiye’de incelemelerde bulunan Avusturya Ticari Delegasyonu, Ceyhan Deniz Terminali’nde BTC Tesislerini ziyaret etti.

Avusturya Ticaret Müsteşarı Richard Bandera'nın da içinde bulunduğu ve Prof.Ernest F.Enzelsberger’in başkanlık ettiği heyete, ILF Şirket Müdürü Frank Jordan rehberlik etti. Heyet 08 Nisan 2008 Salı günü saat 10’da tesislere geldi ve BIL misafirhanesinde ağırlandı.

Programda BTC Hampetrol Boru Hattı, Türkiye’nin Enerji Politikaları  ve Uluslararası Enerji Projeleri konulu bir sunum yapan BIL Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Salih PAŞAOĞLU: “Ülkemiz, Doğu – Batı enerji transferinde dünyanın en önemli aktörlerinden biri olmak kararlılığındadır. Dünyanın en zengin enerji kaynaklarına doğrudan komşu olan Türkiye, gerçekleşmiş, inşası süren ve proje aşamasında olan projelerle bu kararlılığını bütün dünyaya göstermiştir. Bu projeler içersinde öncü konumda olan BTC Projesinin işletmesi BIL tarafından  başarı ile yürütülmektedir. Her gün işletmede yeni aşamaları geçiyoruz. Başarılı işletme çalışmalarımız, hattın sahibi olan konsorsiyum tarafından, kapasite arttırım çalışmalarını başlatılmasının önünü açmıştır” şeklinde konuştu.

ILF adına konuklara hitap eden  Frank  Jordan, BTC projesinin detay mühendislik çalışmaları, geçilen aşamalar hakkında kısa açıklamalarda bulundu. ILF olarak, Irak – Türkiye ham petrol boru hattının da detay mühendislik çalışmalarını kendilerinin gerçekleştirdiğini belirten Mr.Jordan , Türkiye’yi kendi ülkeleri olarak gördüklerini ve dünya enerji arenasında Türkiye’nin etkin rol üstlenme konusunda çok avantajlı konumda bulunduğunu vurguladı.

Heyet, terminal bünyesinde; ölçüm istasyonu, iskele ve tank sahasını kapsayan bir saha turunun ardından CMT’den ayrıldı.